Word Problem Wednesday – Rae’s Oranges and Apples

Summer’s here, but you’re missing your math? Don’t despair – we’ve got you covered. Check the site each week for one whopper of a word problem that’s sure to challenge!


This week’s problem comes from Fan-Math i-EXCEL Heuristic and Model Approach Primary 5 by Li Fanglan, published in 2008 by FAN Learning Publications.

Rae bought 100 oranges and 46 apples. After she used an equal number of oranges and apples for making fruit juice. The ratio of her remaining oranges to apples became 5:2. Find the total number of oranges and apples she used.

 

 

Submit your solutions and we’ll post all interesting strategies next week.


Last week’s problem and solution:

117 children took part in an art competition. 2/7 the number of girls is equal to 1/3 the number of boys. How many girls took part in the art competition?

How did you do?

Scridb filter

Word Problem Wednesday – Art Competition

Summer’s here, but you’re missing your math? Don’t despair – we’ve got you covered. Check the site each week for one whopper of a word problem that’s sure to challenge!


This week’s problem comes from Classroom Maths Problem Sums 4 by Casco Publications Pte Ltd

117 children took part in an art competition. 2/7 the number of girls is equal to 1/3 the number of boys. How many girls took part in the art competition?

Submit your solutions and we’ll post all interesting strategies next week.


Last week’s problem and solution:

3 pears and 4 oranges cost $3.80. If 1 pear and 1 orange together cost $1.10, find the cost of 1 pear.

How did you do?

Scridb filter

Word Problem Wednesday – Pears and Oranges

Summer’s here, but you’re missing your math? Don’t despair – we’ve got you covered. Check the site each week for one whopper of a word problem that’s sure to challenge!


This week’s problem comes from Challenging Problems in Primary Schools – Intermediate by Dr Y H Leong, published in 2004 by SNP Panpac Pte Ltd.( Intermediate is for students in Primary 4 and 5.)

3 pears and 4 oranges cost $3.80. If 1 pear and 1 orange together cost $1.10, find the cost of 1 pear.

 

 

Submit your solutions and we’ll post all interesting strategies next week.


Last week’s problem and solution:
Gavin has 356 cards. He has 286 more cards than Howie. How many cards must Gavin give to Howie so that they both have the same number of cards?

How did you do?

Scridb filter

Word Problem Wednesday – Gavin and Howie

Summer’s here, but you’re missing your math? Don’t despair –  we’ve got you covered. Check the site each week for one whopper of a word problem that’s sure to challenge!


This week’s problem comes from New Syllabus Mathematics Strategies Primary 3 by Yee Fook Shiong, published in 2007 by Educational Publishing House Pte Ltd.

Gavin has 356 cards. He has 286 more cards than Howie. How many cards must Gavin give to Howie so that they both have the same number of cards?

 

Submit your solutions and we’ll post all interesting strategies next week.

 

 

Scridb filter
%d bloggers like this: